WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Ah-gas-ssi

İki kadının birbirine aşık olması en fazla ne kadar ilginç olabilir sorusuna cevap niteliğinde bir film Ah-gas-ssi.

Ah-gas-sii, Türkçe adıyla Hizmetçi, Güney Kore sinemasının en ünlü yönetmenlerinden biri olan Park Chan Wook’un 2016 yılında sinema dünyasına kazandırdığı bir baş yapıt.

İlk bakışta iki kadının birbirine aşık olmasını anlatan bir film gibi görünse de, temelinde 19. yüzyılda Japonya sömürgesi olan Güney Kore hakkında ve erkek tahakkümüyle ilgili oldukça eleştirilerin ve metaforların yer aldığı Ah-gas-ssi, köleden ziyade bir efendinin özgürleşme hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

Sarah Waters’ın Fingersmith romanından uyarlanan filmde, yönetmen Park Chan Wook, 19. yüzyıl viktoryen İngiltere dönemini alıp, 1930 yıllarındaki Kore’ye uyarlıyor. Japonya’nın yayılmacı ve sömürgeci politikalarının hakim olduğu bir dönemde geçen filmde Sook-He, hayatını yankesicilik yaparak geçiren bir kadındır. Kendisi gibi sahtekarlıkla hayatını sürdüren ve kendisini Kont olarak tanıtan biri, günün birinde kendisine bir iş teklifinde bulunur. Plan şudur, Sook-He, adı Hideko olan bir leydiye hizmetçilik yapacak ve kendisine aşık olmasını sağlayacak, planın sonunda kadını akıl hastanesine kapatarak sahip olduğu mallara el koyacaklardır. Tabi ki bu plan, buz dağının sadece görünen kısmıdır.

Hideko’nun hayattaki tek akrabası, teyzesinin eşi olan Kouzuki’dir. Kouzuki, oldukça ilginç fantezileri ve fetişi olan, bunu bir oyuna dönüştüren ve hatta zamanında karısını bu oyuna alet ederek onu zengin erkeklere izleten biridir. Hideko’yu küçük yaşından itibaren bu oyunlara hazırlamak üzere eğiten Kouzuki, karısı intihar ettikten sonra görevi Hideko’ya devreder.

Bu durumların farkına varan Kont, kendisi için en uygun planı devreye sokar ve Sook-He, Hideko’nun hizmetçisi olarak yanına yerleşir. Ama işler kimsenin planladığı gibi ilerlemeyecek, iki kadının birbirlerine olan güçlü duyguları, filmin dinamiğini adeta alt üst edecektir.

Oldukça başarılı işlere imza atan Park Chan Wook imzalı Ah-gas-ssi, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında ilk sıralarda yer almayı hak ediyor. Hollywood klişelerinden sıkılanlar için can simidi görevini üstlenen Güney Kore sinemasına ayrıca göz atmanızı tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

Reklam

Film Gurusu tarafından yayımlandı

İzlenmeye değer filmlerin tek adresi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: