WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Ayla

Film 1950’de Kore Savaşı’nın başladığı yıllarda Ayla’nın ailesiyle beraber yaşadığı Kore’deki bir köy hayatından kesitler sunarak başlıyor. Ayla ve ailesi mutlu bir hayat yaşamakta. Bu bölümde filmin baş karakteri olan Süleyman’ın Kore Savaşı’na gitmeden önceki sivil hayatından sahneler yer alıyor. Ayrıca savaşa nasıl gönderildiğinden bahsediliyor.

Klasik bir Hollywood savaş filmlerindeki başlangıç aslında bu filmde de vardır. Askerlerin kendi yaşam çevresi ve aileleri tanıtılıyor. Süleyman Astsubay için görev vakti gelmiştir.

Ayla ailesini kaybetmiştir ve büyük bir duygusal çöküş aynı zamanda korku yaşamaktadır. Ayla ailesinin katledildiği yerde Süleyman Astsubay tarafından bulunur.

Bu bölümde Süleyman Astsubayın duygusal bilinci ve vicdanı izleyiciye gösterilmekte. Süleyman Astsubay Ayla’ya sahip çıkarken bitmiş diye kabul edilen savaş birden yeni bir başlangıç evresine girer.

Süleyman astsubayın Ayla’yı sahiplenmesi ve komutanların istememesine rağmen onu karargâha getirmesi eylemler dizisini başlatır. Savaş alanında küçük bir kızın askerlerle beraber olması komutanların hoşuna gitmez ve bu durum film boyunca aralıklarla gündeme gelir.

Kururi’ye giderken askerlerin yolda pusuya düşürülmeleri ve olağanüstü çabalarla kendilerini savunmaları izleyiciyi son derece heyecanlandıran bir sahne Süleyman Astsubay burada olağanüstü bir çaba sarfeder ve zaferde önemli bir rol oynar. Çatışma sırasında Süleyman Astsubay yaralanır. Süleyman Astsubay Revirde yatarken Ayla onun başından hiç ayrılmamıştır. Askerlerin burada yaşadıkları bir yana Türkiye’de de yakınlarından haber alamayan asker aileleri duygusal açıdan çöküntü yaşarlar. Bir süre sonra haber alsalar bile endişeleri artarak devam ederler Çünkü savaş şartları zorlaşır, Kore Çin’den yardım almaya başlar.

Ayla’nın askerler içtimadayken konuşmaya başlaması ve komutanın emirlerini tekrar etmesi, birliğe katılması başta Süleyman Astsubayı ve diğer askerleri hem şaşırtır hem de sevindirir.

Ayla’nın Süleyman’ a ilk defa baba demesi Süleyman için beklemediği bir kelime olduğu için onun hem sevinçli hem de hüzünlü bir ruh haline girmesine sebep olur. Süleyman Ayla’ya gittikçe bağlanır. Ondan ayrılma korkusu ise onun endişelenmesine sebep olur.

Süleyman Astsubay’ın yakın arkadaşı nöbet tutarken Ali’nin şehit olması Süleyman için kabul edilemez hüzünlü bir durumdur.

Bir süre sonra Ayla Türk okuluna yerleştirilir. Süleyman Ayla’yı Türkiye’ye getirmek ister ama bunu başaramaz. Ayla’yı Kore’de bırakmak zorunda kalır.

Ayla ise Süleyman’dan zor ayrılmıştır ve bir nevi bir kez babasını kaybeder ama onun geri geleceğini de içerlemiştir, onu bekleyecektir, bu umut ile hayatına devam eder.

Süleyman ise Türkiye’ye döndükten sonra sevgilisi Nuran’ın başka biriyle nişanlandığını öğrenir.

Süleyman bu evrede çocukluktan beri tanıdığı Nimet ile evlenir, beraber İstanbul’a taşınırlar. Nimet Süleyman Astsubayın Ayla’ya ulaşabilmesi için elinden geleni yapar ama bir sonuç elde edemezler.

Aradan uzun yıllar geçer ve 1999 depremi Marmara’yı vurur. Yardıma gelen Kore ekibini televizyonda gören Süleyman için tekrar umut filizleri yeşerir. Bir süre sonra bir grup gazeteci 60, yıl anısına Süleyman ile röportaj yapmaya karar verirler ve Ayla’yı bulmak için harekete geçerler.

Haberciler Kore’de Ayla’yı bulmak için arşivleri tarar, detaylı aramalar yapar ve Ayla’nın gittiği Ankara okulundan bazı kayıtları bulmayı başarırlar. Aramalar sonucunda Ayla olabilme ihtimali olan birini bulurlar. O kişi Ayla’dır ve ona gösterilen fotoğraflardan Süleyman’ı tanır. Uzun yıllar biriken umut yerini sevinç gözyaşlarına bırakır.

Süleyman Astsubay Seul’e getirilir ve ikisi Seul Ankara Parkı’nda buluşurlar…

Film Gurusu olarak izlemenizi tavsiye eder, analizimizi de burada noktalamak isteriz. Evet, tamamen merak uyandırma amaçlı. İyi seyirler.

Reklam

Film Gurusu tarafından yayımlandı

İzlenmeye değer filmlerin tek adresi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: