İngilizceden Farklı Bir Dille Çekilen En İyi 10 Film

BBC tarafından hazırlanan ve İngilizce dışında çekilen en iyi 10 film listesini sizlerle buluşturmak istedik.

1- Aşk Zamanı (In the Mood for Love – Wong Kar-wai, 2000)
Wong’un filmi, 1960’ların Hong Kong’unda eşlerinin birer ilişki yaşadığını öğrenen iki komşunun arasındaki duygusal yakınlaşmayı konu ediyor.

2- Bir Ayrılık (A Separation – Asghar Farhadi, 2011)
İran filmleri 21. yüzyıl başlarında uluslararası dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Farhadi’nin filmi Tahran’daki dinsel sınırlamalara ve ülkeye özgü karmaşık mahkeme sürecine el atmaktan kaçınmıyor. Başkentteki sıradan bir apartman dairesinde hızla gözlerimizin önüne serilen senaryo ve ana tema olarak bir evliliğin çöküşü herkes tarafından ilgiyle izlenip anlaşılabilecek bir hikaye. Bu filmle en iyi yabancı film dalında Oscar ödülünü alan Farhadi, geçen yıl da Satıcı filmi ile aynı ödülü almış, ancak ABD’nin seyahat yasağını boykot ederek törene katılmamıştı.

3- Pan’ın Labirenti (Pan’s Labyrinth – Guillermo del Toro, 2006)

Pan’ın Labirenti masalsı bir fantezi ile gerçek dünyayı birleştiriyor

4- Yi Yi (Edward Yang, 2000)
Edward Yang’ın üç saatlik şaheseri Yi Yi’de Tayvan’ın başkenti Taipei’de bir mühendis ve ailesinin yaşamı anlatılıyor. Yang sosyo-politik sorunları bu ailenin yaşamıyla ele alırken aslında bir kenti, bir ülkeyi, hatta bir çağı anlatıyor. Farklı dillerdeki filmlerin böylesine besleyici olmasının bir nedeni de bu.

5- İhtiyar Delikanlı (Oldboy – Park Chan-Wook, 2003)
2003’ün sinemaseverleri, yönetmen Quentin Tarantino’nun stilize ve Asya etkisindeki, siyah giysili dövüşçülerin birbirini parçaladığı şoke edici görüntüler içeren filmlerine aşinadır. Ama Park Chan-wook’un İhtiyar Delikanlı’sı 15 yıl bir hücreye hapsedilmiş, canlı ahtapot yiyen, üç dakikalık tek bir çekimde bir koridorda savaşan ve sonra da sinema tarihindeki en beklenmedik gelişmeye maruz kalan bir insanı anlatıyor.

6- Başkalarının Hayatı (The Lives of Others – Florian Henckel von Donnersmarck, 2006)
Bu film von Donnersmarck’ın ilk filmi olmasına ragmen, kurgusu ve akışı ile bir ustanın filmi izlenimi veriyor. 2006’da henüz 30’lu yaşlarının başında olan yönetmen 1984’te Doğu Berlin’deki yaşamı neredeyse otobiyografik netlikte anlatıyor.

7- Ruhların Kaçışı (Spirited Away – Hayao Miyazaki, 2001) – 37/100
Bazı filmler onu yapanların yaratıcılığının süzülmüş hali gibidir. Miyazaki’nin filmi de bu özelliği taşıyor. Japon animasyonlarıyla ilk kez tanışacak biri için iyi bir seçim olur bu film. Ruhların Kaçışı, en iyi animasyon kategorisinde yabancı bir dilde Oscar alan tek filmdir.

8- Tanrıkent (City of God – Fernando Meirelles, Kátia Lund, 2002

Filmde Rio de Janeiro’daki gecekondu mahallelerinde suç ve yoksulluk ele alınıyor. Eğitici bir film olarak da görülen Tanrıkent aynı zamanda bir tavuğun sokakta kovalanmasını gösteren ilk sahneleriyle Hızlı ve Öfkeli’den daha fazla enerji taşıyor.

9- 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün (4 Months, 3 Weeks and 2 Days – Cristian Mungiu, 2007)
Bu listedeki birçok film en iyi yabancı film dalında Oscar aldı. Cristian Mungiu’nun bu filmi ise aday bile gösterilmedi. Altın Palmiye alan film, eleştirmenlerin beğenisini kazansa da, Romanyalı bir kadının yasadışı kürtajı konusu Akademi için fazla tartışmalı gelmişti.

10- Aşk (Amour – Michael Haneke, 2012)
BBC’nin 2016’da yaptığı 21. yüzyılın en iyi filmleri anketinde, Avusturyalı yönetmen Michael Haneke üç filmiyle ilk 100’e girmişti: Saklı (Caché), Beyaz Bant (White Ribbon) ve Aşk (Amour). Aşk, Cannes’da Altın Palmiye, en iyi yabancı film kategorisinde de Oscar almıştı. Karısı inme sonucu felç olan yaşlı bir Parisli erkeğin yaşamını ele alan film, Haneke’nin diğer filmlerinden çok daha insancıl ve daha az dolambaçlı bulunmuştu.

Film Gurusu tarafından yayımlandı

İzlenmeye değer filmlerin tek adresi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: