Bir Meleğin İntikam Hikayesi

Hayranlık duyduğum Park Chan Wook’un intikam üçlemesinin son filmi. Türkçeye İntikam Meleği olarak çevrilen Sympathy for Lady Vengeance filminden bahsedeceğim bugün.

Jenerik müziğiyle daha en başından sizi avucunun içine alıyor. Pek tanıdık olmayan sesler, vurgular var. Bu da hayli ilgi çekici kılıyor filmi.

Film, çaresiz kaldığı için öğretmenine sığınan ama aslında hayatının hatasını yaptığını çok sonra anlayacak bi kadının hikâyesini anlatıyor. İntikam arzusunun bi araç değil amaç haline geldiğinde insanı nasıl dönüştürdüğünü, bambaşka biri yaptığını gözler önüne seriyor.

Cezaevine girdiğinde, intikam planları yapmaya başlıyor. Ve çok zeki bi kadın, çünkü intikam için başkalarına da ihtiyacı olduğunu biliyor. Bu yüzden cezaevinde olmadığı biri gibi davranıyor, herkese yardım ediyor hatta bu yüzden “Melek” lakabı takılıyor.

Geum-ja’nın alacağı intikamın ateşiyle yanıp tutuştuğunu kimse bilmiyordur. Yaptığı tüm iyilikleri, cezaevinden çıktıktan sonra o insanların kapısını çalıp yardım isteyebilmek için yapıyordur. Burada iyilik ve çıkar kavramlarının aslında birbirine ne kadar yakın olduğuna şahitlik ediyoruz.

İntikam meleğinin kişilik çatışmalarına çok güzel yer verilmiş, öfke dolu olsa da şefkat duygusunu kaybetmediğini görebiliyoruz.

İntikam planının son evresinde, şunu anlıyorum ki bazı insanlar için hayat devam ediyor. Geum-ja intikam dışında hiçbir şey düşünemiyor olsa da sonrasında görüyoruz ki ortak çıkarları olan insanlar yaşadıkları şeyler çok kötü olsa da, birilerini kaybetseler de kendileri için iyi olana öncelik tanıyorlar.

Filmde şiddet ögeleri yer alıyor, rahatsız olmam diyorsanız mutlaka tavsiye ederim.

Film önerileri için Instagram hesabımızı ziyaret etmelisiniz.

Film Gurusu tarafından yayımlandı

İzlenmeye değer filmlerin tek adresi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: